SSI Technologies Inc P51-2000-S-O-MD-4.5OVP-000-000
P51-2000-S-O-MD-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-2000-S-O-MD-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENS 2000PSI 7/16-20 UNF 2B 4.5V
Datasheet Download
P51-2000-S-O-MD-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-2000-S-O-MD-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-2000-S-O-MD-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-2000-S-O-MD-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-2000-S-O-MD-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure2000 PSI (13789.51 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeFemale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-2000-S-O-MD-4.5OVP-000-000
P51-2000-S-O-MD-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-2000-S-O-MD-4.5OVP-000-000
RES 3K OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44MQFP datasheet.pdf
CASE PLSTC YLW 19.75"L X 15.53"W datasheet.pdf
IC AUDIO DSP 8-CH 38-HTSSOP datasheet.pdf
CABLE USB 2.0 B MALE-B MALE 1M datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
NYLON INSL W/INSULATION GRIP DIS datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 920MA 235 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf