SSI Technologies Inc P51-2000-S-R-I12-5V-000-000
P51-2000-S-R-I12-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-2000-S-R-I12-5V-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 2000PSIS M12 5V 12"
Datasheet Download
P51-2000-S-R-I12-5V-000-000.pdf
Availability of P51-2000-S-R-I12-5V-000-000
QUANTITY
P51-2000-S-R-I12-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-2000-S-R-I12-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-2000-S-R-I12-5V-000-000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure2000 PSI (13789.51 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - M12 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-2000-S-R-I12-5V-000-000
Related LinksP51-2000-S-R-, P51-2000-S-R-I12-5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-2000-S-R-I12-5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-2000-S-R-I12-5V-000-000
SWITCH ROTARY SLOT SEAL REV 2POS datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC FILTER LOWPASS 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
VERTICAL DDR3 DIMM 240 POSITION datasheet.pdf
2.54MM DRSW HDR TH W/O CAP datasheet.pdf
HD SLOTTED DUCT 3X4 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 2.18A 74 MOHM datasheet.pdf
MICRO 25C S /33 10CR 72" datasheet.pdf