SSI Technologies Inc P51-300-A-B-P-5V-000-000
P51-300-A-B-P-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-300-A-B-P-5V-000-000
Brief Description
SENSOR 300PSI 1/8-27 NPT 1-5V
Datasheet Download
P51-300-A-B-P-5V-000-000.pdf
Availability of P51-300-A-B-P-5V-000-000
QUANTITY
P51-300-A-B-P-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-300-A-B-P-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-300-A-B-P-5V-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/8" (3.18mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-300-A-B-P-5V-000-000
Related LinksP51-300-A-B-, P51-300-A-B-P-5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-300-A-B-P-5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-300-A-B-P-5V-000-000
CONN RCPT .100" 32POS DUAL GOLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
LED RED DIFF 10MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 13.7K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 1W HOOK datasheet.pdf
PMI BASE 11/16 NEON BAY SCREW datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 15W DIN datasheet.pdf
RES 91K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf