SSI Technologies Inc P51-300-A-F-I36-20MA-000-000
P51-300-A-F-I36-20MA-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-300-A-F-I36-20MA-000-000
Brief Description
SENSOR 300PSI 1/4-18NPT 4-20MA
Datasheet Download
P51-300-A-F-I36-20MA-000-000.pdf
Availability of P51-300-A-F-I36-20MA-000-000
QUANTITY
P51-300-A-F-I36-20MA-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-300-A-F-I36-20MA-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-300-A-F-I36-20MA-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-300-A-F-I36-20MA-000-000
P51-300-A-F-I36-20MA-000-000 Details Description
Related parts for P51-300-A-F-I36-20MA-000-000
IC LED Driver Linear Analog, PWM Dimming 40mA Backlight 6-MLP (2x2) datasheet.pdf
CONN SOCKET 13-17AWG TIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 10.5A 12 MOHM datasheet.pdf
CONN CARDEDGE HSG 16POS 0.156" datasheet.pdf
CAP FILM 470PF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 470K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.0016 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf
2.2UF 350V 8X16 85C AXI datasheet.pdf