SSI Technologies Inc P51-300-A-H-P-20MA-000-000
P51-300-A-H-P-20MA-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-300-A-H-P-20MA-000-000
Brief Description
SENSOR 300PSI M12-1.5 6G 20MA
Datasheet Download
P51-300-A-H-P-20MA-000-000.pdf
Availability of P51-300-A-H-P-20MA-000-000
QUANTITY
P51-300-A-H-P-20MA-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-300-A-H-P-20MA-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-300-A-H-P-20MA-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - M12 x 1.5
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-300-A-H-P-20MA-000-000
Related LinksP51-300-A-H-P, P51-300-A-H-P-20MA-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-300-A-H-P-20MA-000-000 Details Description
Related parts for P51-300-A-H-P-20MA-000-000
IC BUFF HEX LV OP/DRAIN 14SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 220PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 5VIN 3.3V SIP datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
OSC MEMS 14.31818MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 174 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 4.2A 17.7 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN HDR 56POS 1.27MM SMD datasheet.pdf