Vishay Thin Film PHP00603E6261BBT1
PHP00603E6261BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E6261BBT1
Brief Description
RES SMD 6.26K OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E6261BBT1.pdf
Availability of PHP00603E6261BBT1
QUANTITY
PHP00603E6261BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E6261BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E6261BBT1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.26k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E6261BBT1
Related LinksPHP00603, PHP00603E6261BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E6261BBT1 Details Description
Related parts for PHP00603E6261BBT1
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP INV 8SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 50.4V 500A 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS W/PIN BOX datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 76 TYPED 29POS datasheet.pdf
1.27MM QF50 REC VT PRLD POLZ datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 1V 40A datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 500MA 1.2 MOHM datasheet.pdf
CAP POLYMER 68UF 20% 25V T/H datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf