SSI Technologies Inc P51-300-A-N-D-4.5OV
P51-300-A-N-D-4.5OV picture photo
Mfg. Part Number
P51-300-A-N-D-4.5OV
Brief Description
SENSOR 300PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-300-A-N-D-4.5OV.pdf
Availability of P51-300-A-N-D-4.5OV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-300-A-N-D-4.5OV Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-300-A-N-D-4.5OV
Internal Part NumberEIS-P51-300-A-N-D-4.5OV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-300-A-N-D-4.5OV
Related LinksP51-300-A, P51-300-A-N-D-4.5OV Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-300-A-N-D-4.5OV Details Description
Related parts for P51-300-A-N-D-4.5OV
IC MONITOR SUPPLY 3.0V SOT-223 datasheet.pdf
RACK STEEL 17.5X21X9 GRY datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 16A 125V datasheet.pdf
RES SMD 5.36 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
REFLECTOR BRGLUX BXRA ES SPOT datasheet.pdf
RES 120 OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN ADPT 4P-4P F/M-F/M PNL MNT datasheet.pdf
STRAIN RELIEF datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DISPLAY 14.22MM RED 3DIGIT CA datasheet.pdf