SSI Technologies Inc P51-300-A-R-I36-4.5OVP-000-000
P51-300-A-R-I36-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-300-A-R-I36-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 300PSI M12-1.0 6G .5-4.5V
Datasheet Download
P51-300-A-R-I36-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-300-A-R-I36-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-300-A-R-I36-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-300-A-R-I36-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-300-A-R-I36-4.5OVP-000-000
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - M12 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-300-A-R-I36-4.5OVP-000-000
P51-300-A-R-I36-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-300-A-R-I36-4.5OVP-000-000
JUMPER-H1503TR/A3049V/X 12" datasheet.pdf
IC 1-PORT T1/E1 SER TXCVR 44LQFP datasheet.pdf
RES 215K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF HDR datasheet.pdf
LAMP YELLOW LED FOR AT212 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 400MA 700 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
IC TXRX RFID 13.56MHZ 32QFN datasheet.pdf
BCF 3.81/18/180F SN BK BX datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 10POS datasheet.pdf