SSI Technologies Inc P51-300-A-R-P-4.5V-000-000
P51-300-A-R-P-4.5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-300-A-R-P-4.5V-000-000
Brief Description
SENSOR 300PSI M12-1.0 6G .5-4.5V
Datasheet Download
P51-300-A-R-P-4.5V-000-000.pdf
Availability of P51-300-A-R-P-4.5V-000-000
QUANTITY
P51-300-A-R-P-4.5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-300-A-R-P-4.5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-300-A-R-P-4.5V-000-000
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - M12 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-300-A-R-P-4.5V-000-000
Related LinksP51-300-A-R-P, P51-300-A-R-P-4.5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-300-A-R-P-4.5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-300-A-R-P-4.5V-000-000
CONN SPADE 16-22 AWG #6 RED PIDG datasheet.pdf
IC REG LDO 15V 1A TO220-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 W/SHTDWN 28-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS .100" DBL PCB datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC CLOCK DIVIDER 1.8/2.5V 16-QFN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
LIMIT SWITCH ROLLER LEVER datasheet.pdf
RES CHAS MNT 25.5 OHM 1% 20W datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf