SSI Technologies Inc P51-300-A-S-I36-4.5V-000-000
P51-300-A-S-I36-4.5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-300-A-S-I36-4.5V-000-000
Brief Description
SENSOR 300PSI 1/4-18NPT .5-4.5V
Datasheet Download
P51-300-A-S-I36-4.5V-000-000.pdf
Availability of P51-300-A-S-I36-4.5V-000-000
QUANTITY
P51-300-A-S-I36-4.5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-300-A-S-I36-4.5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-300-A-S-I36-4.5V-000-000
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeFemale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-300-A-S-I36-4.5V-000-000
P51-300-A-S-I36-4.5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-300-A-S-I36-4.5V-000-000
CONN RECEPT RANG 160POS GOLD PCB datasheet.pdf
IC 5DRVR/3RCVR RS232 5V 24-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100 EXTEND datasheet.pdf
BOARD EVALUATION datasheet.pdf
CONN PLUG 47POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 20SOIC datasheet.pdf
DUPLEXER FBAR MINI PCS 3X3MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 05VOUT datasheet.pdf
FUSEHOLDER CONTACT FOR 178.6105 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS SKT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 12VOUT 50W datasheet.pdf
COUNTER 6 CHAR 230V PANEL MOUNT datasheet.pdf