SSI Technologies Inc P51-300-G-N-D-20MA
P51-300-G-N-D-20MA picture photo
Mfg. Part Number
P51-300-G-N-D-20MA
Brief Description
SENSOR 300PSI 1.2-20UNF-2A 20MA
Datasheet Download
P51-300-G-N-D-20MA.pdf
Availability of P51-300-G-N-D-20MA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-300-G-N-D-20MA Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-300-G-N-D-20MA
Internal Part NumberEIS-P51-300-G-N-D-20MA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-300-G-N-D-20MA
Related LinksP51-300-G, P51-300-G-N-D-20MA Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-300-G-N-D-20MA Details Description
Related parts for P51-300-G-N-D-20MA
IC MONITOR RESET 3.06V SC-70-3 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 22POS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CABLE PCIE X1 M-M 18POS 3M datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 12VOUT datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 20ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
COVER PLATE (UNIVERSAL) datasheet.pdf
SENSOR PRES 25MBAR GAUG 3.3V SMT datasheet.pdf
AIR FLOW SWITCH W/80MM GUARD NC datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 5% 1.5W 5025 datasheet.pdf