SSI Technologies Inc P51-300-G-O-D-4.5V-000-000
P51-300-G-O-D-4.5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-300-G-O-D-4.5V-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 300PSI 7/16-20UNF 2B 4.5V
Datasheet Download
P51-300-G-O-D-4.5V-000-000.pdf
Availability of P51-300-G-O-D-4.5V-000-000
QUANTITY
P51-300-G-O-D-4.5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-300-G-O-D-4.5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-300-G-O-D-4.5V-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeFemale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-300-G-O-D-4.5V-000-000
Related LinksP51-300-G-O-D, P51-300-G-O-D-4.5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-300-G-O-D-4.5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-300-G-O-D-4.5V-000-000
RES SMD 910K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS 7/16 4-20MA datasheet.pdf
IC OPAMP GP 130KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
OSC XO 148.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
MNTG PAD NYL datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10.5K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
HDR 20 POS 2.54MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 350MA 2.72 OHM datasheet.pdf