SSI Technologies Inc P51-300-G-W-M12-5V-000-000
P51-300-G-W-M12-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-300-G-W-M12-5V-000-000
Brief Description
SENSOR 300PSI 1/8-27NPT 1-5V
Datasheet Download
P51-300-G-W-M12-5V-000-000.pdf
Availability of P51-300-G-W-M12-5V-000-000
QUANTITY
P51-300-G-W-M12-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-300-G-W-M12-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-300-G-W-M12-5V-000-000
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/8" (3.18mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-300-G-W-M12-5V-000-000
Related LinksP51-300-G-W-M, P51-300-G-W-M12-5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-300-G-W-M12-5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-300-G-W-M12-5V-000-000
RES SMD 3.92 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 350 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
RES 2.67K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.87K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RECEPT. TO USB-A-RECEPT GREEN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf