SSI Technologies Inc P51-300-G-Y-M12-4.5V-000-000
P51-300-G-Y-M12-4.5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-300-G-Y-M12-4.5V-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 300PSI 7/16-20-2B .5-4.5V
Datasheet Download
P51-300-G-Y-M12-4.5V-000-000.pdf
Availability of P51-300-G-Y-M12-4.5V-000-000
QUANTITY
P51-300-G-Y-M12-4.5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-300-G-Y-M12-4.5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-300-G-Y-M12-4.5V-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeFemale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-300-G-Y-M12-4.5V-000-000
P51-300-G-Y-M12-4.5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-300-G-Y-M12-4.5V-000-000
RES ARRAY 5 RES 150K OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
CAP ALUM 40000UF 40V SCREW datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
SENSOR PRES 100PSI GAUG 5V SIP datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.670" 3MM 2LD datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER I2C 16TSSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC FPGA 147 I/O 208QFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf