SSI Technologies Inc P51-300-S-C-P-4.5OVP-000-000
P51-300-S-C-P-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-300-S-C-P-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 300PSI M12-1.5 6G .5-4.5V
Datasheet Download
P51-300-S-C-P-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-300-S-C-P-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-300-S-C-P-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-300-S-C-P-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-300-S-C-P-4.5OVP-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - M12 x 1.5
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-300-S-C-P-4.5OVP-000-000
P51-300-S-C-P-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-300-S-C-P-4.5OVP-000-000
CAP CER 1.5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 6 COIL 76.8UH SMD datasheet.pdf
IC PCI SW 24LANE 3PORT 420-SBGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
FILTER SAW RF 433.92MHZ SM5050-8 datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
COAX CABLE N-TYPE PLUG-PLUG 36" datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
D4SL-2PDA-D4 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
XG4 22AWG 7/30 9PR SHLD 300V datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf