SSI Technologies Inc P51-300-S-F-D-4.5OVP-000-000
P51-300-S-F-D-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-300-S-F-D-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 300PSI 1/4-18NPT .5-4.5V
Datasheet Download
P51-300-S-F-D-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-300-S-F-D-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-300-S-F-D-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-300-S-F-D-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-300-S-F-D-4.5OVP-000-000
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-300-S-F-D-4.5OVP-000-000
P51-300-S-F-D-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-300-S-F-D-4.5OVP-000-000
FUSE BRD MNT 1.5A 250VAC 450VDC datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 0.39 OHM 5% AXL datasheet.pdf
IC QUAD HDMI/DVI 2:1 SW 42TQFN datasheet.pdf
MICRO 9POS PIN 20" datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ10A M25 datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS T/H R/A GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 35V 2915 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 120V datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf