SSI Technologies Inc P51-300-S-N-D-4.5V
P51-300-S-N-D-4.5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-300-S-N-D-4.5V
Brief Description
SENSOR 300PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-300-S-N-D-4.5V.pdf
Availability of P51-300-S-N-D-4.5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-300-S-N-D-4.5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-300-S-N-D-4.5V
Internal Part NumberEIS-P51-300-S-N-D-4.5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-300-S-N-D-4.5V
Related LinksP51-300-S, P51-300-S-N-D-4.5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-300-S-N-D-4.5V Details Description
Related parts for P51-300-S-N-D-4.5V
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf