SSI Technologies Inc P51-300-S-R-P-4.5V-000-000
P51-300-S-R-P-4.5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-300-S-R-P-4.5V-000-000
Brief Description
SENSOR 300PSI M12-1.0 6G .5-4.5V
Datasheet Download
P51-300-S-R-P-4.5V-000-000.pdf
Availability of P51-300-S-R-P-4.5V-000-000
QUANTITY
P51-300-S-R-P-4.5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-300-S-R-P-4.5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-300-S-R-P-4.5V-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - M12 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-300-S-R-P-4.5V-000-000
Related LinksP51-300-S-R-P, P51-300-S-R-P-4.5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-300-S-R-P-4.5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-300-S-R-P-4.5V-000-000
DIODE MODULE 600V 83A TO244AB datasheet.pdf
6 POSITION PCB CABLE CONNECTOR datasheet.pdf
Z89273 ACCESSORY KIT datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 171VWM 274VC SMC datasheet.pdf
RING KRIMPTITE (BB-139-10) SPM datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 HDR VERT CPI 20CKT datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT PIN datasheet.pdf
TRANS NPN 200V 2A TO220F datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf