SSI Technologies Inc P51-300-S-Z-M12-4.5OVP-000-000
P51-300-S-Z-M12-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-300-S-Z-M12-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 300PSI 1/4-18NPT .5-4.5V
Datasheet Download
P51-300-S-Z-M12-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-300-S-Z-M12-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-300-S-Z-M12-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-300-S-Z-M12-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-300-S-Z-M12-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-300-S-Z-M12-4.5OVP-000-000
P51-300-S-Z-M12-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-300-S-Z-M12-4.5OVP-000-000
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CABLE TIE MINI STRIPED 18LB 4" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 170.1VC P600 datasheet.pdf
HANDLE FOR #12 & #16 BITS datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 320MA 34.5 MOHM datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 31POS THRUHL datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 31A 0.35 MOHM datasheet.pdf