SSI Technologies Inc P51-3000-A-C-I36-4.5OVP-000-000
P51-3000-A-C-I36-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-3000-A-C-I36-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 3000PSI M12-1.5 6G 4.5V
Datasheet Download
P51-3000-A-C-I36-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-3000-A-C-I36-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-3000-A-C-I36-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-3000-A-C-I36-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-3000-A-C-I36-4.5OVP-000-000
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - M12 x 1.5
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-3000-A-C-I36-4.5OVP-000-000
P51-3000-A-C-I36-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-3000-A-C-I36-4.5OVP-000-000
RES 4.7 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 18.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-8 datasheet.pdf
IC CONTROLLER DDR, DDR2 28QFN datasheet.pdf
EMULATOR C2000 SRS XDS510LC JTAG datasheet.pdf
IC CLK SYNTHESIZR CK505 64VFQFPN datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS W/SKT BOX datasheet.pdf
RES 750K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.3 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf