SSI Technologies Inc P51-3000-A-N-I36-4.5OV
P51-3000-A-N-I36-4.5OV picture photo
Mfg. Part Number
P51-3000-A-N-I36-4.5OV
Brief Description
SENSOR 3000PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-3000-A-N-I36-4.5OV.pdf
Availability of P51-3000-A-N-I36-4.5OV
QUANTITY
P51-3000-A-N-I36-4.5OV Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-3000-A-N-I36-4.5OV
Internal Part NumberEIS-P51-3000-A-N-I36-4.5OV
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-3000-A-N-I36-4.5OV
Related LinksP51-3000-A-, P51-3000-A-N-I36-4.5OV Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-3000-A-N-I36-4.5OV Details Description
Related parts for P51-3000-A-N-I36-4.5OV
IC MONITOR RESET 2.18V SOT23-3 datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 800V 16A TO220 datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST-NC 16A SOLDER datasheet.pdf
ANTENNA 916MHZ 1/4WAVE SMA datasheet.pdf
SNSW 10.1A 3-16 PLAIN70507524 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RES 243 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
TGON 805,A0 TO-220 0.009" datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.5V datasheet.pdf