SSI Technologies Inc P51-3000-A-N-MD-20MA
P51-3000-A-N-MD-20MA picture photo
Mfg. Part Number
P51-3000-A-N-MD-20MA
Brief Description
SENSOR 3000PSI 1.2-20UNF-2A 20MA
Datasheet Download
P51-3000-A-N-MD-20MA.pdf
Availability of P51-3000-A-N-MD-20MA
QUANTITY
P51-3000-A-N-MD-20MA Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-3000-A-N-MD-20MA
Internal Part NumberEIS-P51-3000-A-N-MD-20MA
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-3000-A-N-MD-20MA
Related LinksP51-3000-A, P51-3000-A-N-MD-20MA Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-3000-A-N-MD-20MA Details Description
Related parts for P51-3000-A-N-MD-20MA
CAP TANT 22UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 180 OHM 1206 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 8MSOP datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG DL BUCK/LINEAR 16TQFN datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 1.9A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
EMI FILTER 0.36UF LT TYPE datasheet.pdf