SSI Technologies Inc P51-3000-A-N-P-20MA
P51-3000-A-N-P-20MA picture photo
Mfg. Part Number
P51-3000-A-N-P-20MA
Brief Description
SENSOR 3000PSI 1.2-20UNF-2A 20MA
Datasheet Download
P51-3000-A-N-P-20MA.pdf
Availability of P51-3000-A-N-P-20MA
QUANTITY
P51-3000-A-N-P-20MA Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-3000-A-N-P-20MA
Internal Part NumberEIS-P51-3000-A-N-P-20MA
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-3000-A-N-P-20MA
Related LinksP51-3000-, P51-3000-A-N-P-20MA Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-3000-A-N-P-20MA Details Description
Related parts for P51-3000-A-N-P-20MA
25 CONTACT HEADER datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 150MA 7.7 OHM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK PCB 15MM 1POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 20V 3A 6HUSON datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf