SSI Technologies Inc P51-3000-A-P-I36-4.5OVP-000-000
P51-3000-A-P-I36-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-3000-A-P-I36-4.5OVP-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 3000PSI M20-1.5 6G 4.5V
Datasheet Download
P51-3000-A-P-I36-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-3000-A-P-I36-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-3000-A-P-I36-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-3000-A-P-I36-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-3000-A-P-I36-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - M20 x 1.5
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-3000-A-P-I36-4.5OVP-000-000
P51-3000-A-P-I36-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-3000-A-P-I36-4.5OVP-000-000
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 20W datasheet.pdf
THYRISTOR SIBOD 75VR DO-214AA datasheet.pdf
RES SMD 48.7OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 1KBIT 2.85V 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 15POS datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
LED XLAMP ML-E datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 2-ROWS-R datasheet.pdf
CAP CER 22UF 6.3V 20% X5R 0805 datasheet.pdf