SSI Technologies Inc P51-3000-A-R-D-4.5OVP-000-000
P51-3000-A-R-D-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-3000-A-R-D-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 3000PSI M12-1.0 6G 4.5V
Datasheet Download
P51-3000-A-R-D-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-3000-A-R-D-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-3000-A-R-D-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-3000-A-R-D-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-3000-A-R-D-4.5OVP-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - M12 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-3000-A-R-D-4.5OVP-000-000
P51-3000-A-R-D-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-3000-A-R-D-4.5OVP-000-000
RES SMD 1.96K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 1A 6V datasheet.pdf
FITTING INS CRNR LD/LDP/CD10 LGY datasheet.pdf
RES SMD 332KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 715 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RING 22-16 AWG #10 D-GRIP datasheet.pdf
TAPE ALUM FOIL 38.1MM CIR 5/PK datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CAP FILM 3.3 NF 5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf