SSI Technologies Inc P51-3000-S-D-I12-20MA-000-000
P51-3000-S-D-I12-20MA-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-3000-S-D-I12-20MA-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 3000PSIS 7/16 UNF 4-20 MA
Datasheet Download
P51-3000-S-D-I12-20MA-000-000.pdf
Availability of P51-3000-S-D-I12-20MA-000-000
QUANTITY
P51-3000-S-D-I12-20MA-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-3000-S-D-I12-20MA-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-3000-S-D-I12-20MA-000-000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-3000-S-D-I12-20MA-000-000
P51-3000-S-D-I12-20MA-000-000 Details Description
Related parts for P51-3000-S-D-I12-20MA-000-000
RES SMD 4.12K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 5.5A SOP8 datasheet.pdf
IC DGTL POT 50K 257TAPS 10-MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 46POS GOLD SMD datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 20POS 1.27MM 6" datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf