SSI Technologies Inc P51-3000-S-E-I36-4.5OVP-000-000
P51-3000-S-E-I36-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-3000-S-E-I36-4.5OVP-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 3000PSI 3/8-24 UNF 4.5V
Datasheet Download
P51-3000-S-E-I36-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-3000-S-E-I36-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-3000-S-E-I36-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-3000-S-E-I36-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-3000-S-E-I36-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 3/8" (9.52mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-3000-S-E-I36-4.5OVP-000-000
P51-3000-S-E-I36-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-3000-S-E-I36-4.5OVP-000-000
CAP CER 2200PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A TO220-5 datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 87MA 20.9 OHM SMD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 33PF 25V 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20QFN datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 72POS DUAL PCB datasheet.pdf
RES 50 OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
IC VIDEO INPUT PROCESS 80LQFP datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.369MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf