SSI Technologies Inc P51-3000-S-F-I12-4.5OVP-000-000
P51-3000-S-F-I12-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-3000-S-F-I12-4.5OVP-000-000
Datasheet Download
P51-3000-S-F-I12-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-3000-S-F-I12-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-3000-S-F-I12-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-3000-S-F-I12-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-3000-S-F-I12-4.5OVP-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-3000-S-F-I12-4.5OVP-000-000
P51-3000-S-F-I12-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-3000-S-F-I12-4.5OVP-000-000
RES SMD 82.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 274K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
SW DIP 2POS SEAL HALF PITCH SMD datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 12POS VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf