SSI Technologies Inc P51-3000-S-U-D-4.5OVP-000-000
P51-3000-S-U-D-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-3000-S-U-D-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 3000PSI 7/16-20-2B 4.5V
Datasheet Download
P51-3000-S-U-D-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-3000-S-U-D-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-3000-S-U-D-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-3000-S-U-D-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-3000-S-U-D-4.5OVP-000-000
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeFemale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-3000-S-U-D-4.5OVP-000-000
P51-3000-S-U-D-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-3000-S-U-D-4.5OVP-000-000
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-EDIP datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 380MA 468 MOHM datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A 8LDFN datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3.3V SOT23-5 datasheet.pdf
LED SM4 320LM WM WHT 3045K 2X2 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V Y5V 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.5V 10W DO213AB datasheet.pdf