TDK Corporation TFSQ0402C0H1C2R0WT
TFSQ0402C0H1C2R0WT picture photo
Mfg. Part Number
TFSQ0402C0H1C2R0WT
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 2PF 16V 01005
Datasheet Download
TFSQ0402C0H1C2R0WT.pdf
Availability of TFSQ0402C0H1C2R0WT
QUANTITY
TFSQ0402C0H1C2R0WT Order Process
Ship out your order
Specifications of TFSQ0402C0H1C2R0WT
Internal Part NumberEIS-TFSQ0402C0H1C2R0WT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTFSQ0402 Series Thin Film Capacitors
PCN Obsolescence/ EOLTFSQ0402 Series 15/Aug/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesTFSQ0402
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.0pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated16V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case01005 (0402 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)0.009" (0.22mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TFSQ0402C0H1C2R0WT
Related LinksTFSQ0402C, TFSQ0402C0H1C2R0WT Datasheet, TDK Corporation Distributor
TFSQ0402C0H1C2R0WT Details Description
Related parts for TFSQ0402C0H1C2R0WT
CONN HEADER 60POS 0.5MM SMD datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
BASED LED T1 3/4 MIDG RED 6V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 0.5MM 12POS 0.152M datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 62.5MHZ 6CLCC datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 15 OHM 12W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64BGA datasheet.pdf
CAP CER 12PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf