SSI Technologies Inc P51-3000-S-Z-I36-4.5OVP-000-000
P51-3000-S-Z-I36-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-3000-S-Z-I36-4.5OVP-000-000
Datasheet Download
P51-3000-S-Z-I36-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-3000-S-Z-I36-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-3000-S-Z-I36-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-3000-S-Z-I36-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-3000-S-Z-I36-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-3000-S-Z-I36-4.5OVP-000-000
P51-3000-S-Z-I36-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-3000-S-Z-I36-4.5OVP-000-000
RES 6.34K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 16BIT DUAL R-R VOUT 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER STR DL 28PS GOLD SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
SWITCH 2POLE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 5.08MM datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 1.8A SOT23-5 datasheet.pdf
RES 59.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 9COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 48VOUT 75W datasheet.pdf