Infineon Technologies IPP26CN10N G
IPP26CN10N G picture photo
Mfg. Part Number
IPP26CN10N G
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 35A TO-220
Datasheet Download
IPP26CN10N G.pdf
Availability of IPP26CN10N G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IPP26CN10N G Order Process
Ship out your order
Specifications of IPP26CN10N G
Internal Part NumberEIS-IPP26CN10N G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 26/Jul/2012
FamilyFETs - Single
SeriesOptiMOS™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C35A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs26 mOhm @ 35A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 39µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs31nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2070pF @ 50V
Power - Max71W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IPP26CN10N G
Related LinksIPP26C, IPP26CN10N G Datasheet, Infineon Technologies Distributor
IPP26CN10N G Details Description
Related parts for IPP26CN10N G
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 20A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 5.08MM 3POS PCB datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 170MA 1.41 OHM datasheet.pdf
IC FPGA 178 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0612 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC DAC 24BIT STER 192KHZ 14SOIC datasheet.pdf