SSI Technologies Inc P51-50-A-N-D-20MA
P51-50-A-N-D-20MA picture photo
Mfg. Part Number
P51-50-A-N-D-20MA
Brief Description
SENSOR 50PSI 1.2-20UNF-2A 4-20MA
Datasheet Download
P51-50-A-N-D-20MA.pdf
Availability of P51-50-A-N-D-20MA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-50-A-N-D-20MA Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-50-A-N-D-20MA
Internal Part NumberEIS-P51-50-A-N-D-20MA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure50 PSI (344.74 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±1%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-50-A-N-D-20MA
Related LinksP51-50-A, P51-50-A-N-D-20MA Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-50-A-N-D-20MA Details Description
Related parts for P51-50-A-N-D-20MA
Connector Receptacle 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SCR MOD ISO DUAL 800V 500A datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RND SPACER 0.147" NYLON 16.76MM datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 100-240V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP6T SOLDER NONSHO datasheet.pdf
IC OSC VCXO 121.109MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
REED SENSOR W/INTEGRAL FLOAT datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.27UF RADIAL datasheet.pdf