SSI Technologies Inc P51-50-A-N-M12-5V
P51-50-A-N-M12-5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-50-A-N-M12-5V
Brief Description
SENS 50PSI 1.2-20 UNF-2A 1-5V
Datasheet Download
P51-50-A-N-M12-5V.pdf
Availability of P51-50-A-N-M12-5V
QUANTITY
P51-50-A-N-M12-5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-50-A-N-M12-5V
Internal Part NumberEIS-P51-50-A-N-M12-5V
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure50 PSI (344.74 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-50-A-N-M12-5V
Related LinksP51-50-A, P51-50-A-N-M12-5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-50-A-N-M12-5V Details Description
Related parts for P51-50-A-N-M12-5V
RES SMD 80.6KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 182POS .050 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 6.4A 13.9 MOHM datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.150" UNIV datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
FF SAFETY SW AND ACTUATOR RED datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CABINET COOLING BRUSH STRIP 1URM datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf