SSI Technologies Inc P51-50-A-U-P-4.5OVP-000-000
P51-50-A-U-P-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-50-A-U-P-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 50PSI 7/16-20-2B .5-4.5V
Datasheet Download
P51-50-A-U-P-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-50-A-U-P-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-50-A-U-P-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-50-A-U-P-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-50-A-U-P-4.5OVP-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure50 PSI (344.74 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply5V
Port SizeFemale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-50-A-U-P-4.5OVP-000-000
Related LinksP51-50-A-U-P-, P51-50-A-U-P-4.5OVP-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-50-A-U-P-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-50-A-U-P-4.5OVP-000-000
CONN RECEPT 10POS 22AWG MTA156 datasheet.pdf
RES SMD 1.05K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES 100 OHM 50W 5% TO220 datasheet.pdf
RES SMD 1.82 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf