SSI Technologies Inc P51-50-G-A-M12-4.5V-000-000
P51-50-G-A-M12-4.5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-50-G-A-M12-4.5V-000-000
Brief Description
SENSOR 50PSI 1/4-18NPT .5-4.5V
Datasheet Download
P51-50-G-A-M12-4.5V-000-000.pdf
Availability of P51-50-G-A-M12-4.5V-000-000
QUANTITY
P51-50-G-A-M12-4.5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-50-G-A-M12-4.5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-50-G-A-M12-4.5V-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure50 PSI (344.74 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-50-G-A-M12-4.5V-000-000
Related LinksP51-50-G-A-M1, P51-50-G-A-M12-4.5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-50-G-A-M12-4.5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-50-G-A-M12-4.5V-000-000
RES SMD 2.43K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 16.9K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
HANDLE BLADE HOLDING 2.2" datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.770" UNIV datasheet.pdf
FUSE GLASS 160MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
PREMIUM VGA EXTENSION CABLE datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.316 OHM 1% 5W datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO .1A 30V datasheet.pdf