Vishay/Dale RCWL0402R820JQEA
RCWL0402R820JQEA picture photo
Mfg. Part Number
RCWL0402R820JQEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.82 OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RCWL0402R820JQEA.pdf
Availability of RCWL0402R820JQEA
QUANTITY
RCWL0402R820JQEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCWL0402R820JQEA
Internal Part NumberEIS-RCWL0402R820JQEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCWL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.82
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCWL0402R820JQEA
Related LinksRCWL0402, RCWL0402R820JQEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCWL0402R820JQEA Details Description
Related parts for RCWL0402R820JQEA
IC REG CTRLR BST PWM CM 16-SOIC datasheet.pdf
DSUB CABLE - CFP09S/AE09M/X datasheet.pdf
RES SMD 21K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5MM datasheet.pdf
RES 464K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 128LQFP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
TV 24C 12#16 12#12 PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS SKT datasheet.pdf