SSI Technologies Inc P51-50-G-G-I36-5V-000-000
P51-50-G-G-I36-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-50-G-G-I36-5V-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 50PSI 1/8-27NPT 1-5V
Datasheet Download
P51-50-G-G-I36-5V-000-000.pdf
Availability of P51-50-G-G-I36-5V-000-000
QUANTITY
P51-50-G-G-I36-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-50-G-G-I36-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-50-G-G-I36-5V-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure50 PSI (344.74 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/8" (3.18mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-50-G-G-I36-5V-000-000
Related LinksP51-50-G-G-I, P51-50-G-G-I36-5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-50-G-G-I36-5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-50-G-G-I36-5V-000-000
MARKER WIRE MULTICARD WHT 1=80PC datasheet.pdf
IC SWITCH SPST SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 7.68K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CAD LF datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 DUAL 16DIP datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 50ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES 37.4 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf