SSI Technologies Inc P51-50-G-O-P-4.5OVP-000-000
P51-50-G-O-P-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-50-G-O-P-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 50PSI 7/16-20UNF 2B 4.5V
Datasheet Download
P51-50-G-O-P-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-50-G-O-P-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-50-G-O-P-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-50-G-O-P-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-50-G-O-P-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure50 PSI (344.74 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply5V
Port SizeFemale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-50-G-O-P-4.5OVP-000-000
Related LinksP51-50-G-O-P-, P51-50-G-O-P-4.5OVP-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-50-G-O-P-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-50-G-O-P-4.5OVP-000-000
RES SMD 36.5 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC 12-BIT QUAD SER DAC 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CABLE CAT5E 8COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 24AWG WHITE 5000' datasheet.pdf
IC OSC VCXO 669.3266MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
LITEPIPE 2.5MM CLEAR TRANSP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 2.5V 63W datasheet.pdf
IC COMP MICROPWR 16V DUAL 8MSOP datasheet.pdf