SSI Technologies Inc P51-50-G-S-I12-4.5OVP-000-000
P51-50-G-S-I12-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-50-G-S-I12-4.5OVP-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 50PSI 1/4-18NPT .5-4.5V
Datasheet Download
P51-50-G-S-I12-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-50-G-S-I12-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-50-G-S-I12-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-50-G-S-I12-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-50-G-S-I12-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure50 PSI (344.74 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply5V
Port SizeFemale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-50-G-S-I12-4.5OVP-000-000
P51-50-G-S-I12-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-50-G-S-I12-4.5OVP-000-000
DIODE ZENER 56V 1W DO41 datasheet.pdf
IC A/D CONV 16BIT SAMPLNG 36SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 22POS 2MM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 35.8VC DO218AB datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 250V 30A CHASSIS datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 11.81"L X 7.87"W datasheet.pdf
LED MIDGET FLANGE BASE 14V GRN datasheet.pdf
RES 330 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf