SSI Technologies Inc P51-50-S-N-I12-20MA
P51-50-S-N-I12-20MA picture photo
Mfg. Part Number
P51-50-S-N-I12-20MA
Brief Description
SENSOR 50PSIS 1.2 UNF 4-20 MA
Datasheet Download
P51-50-S-N-I12-20MA.pdf
Availability of P51-50-S-N-I12-20MA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-50-S-N-I12-20MA Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-50-S-N-I12-20MA
Internal Part NumberEIS-P51-50-S-N-I12-20MA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure50 PSI (344.74 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±1%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-50-S-N-I12-20MA
Related LinksP51-50-S-, P51-50-S-N-I12-20MA Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-50-S-N-I12-20MA Details Description
Related parts for P51-50-S-N-I12-20MA
TERM BLOCK RCPT 11POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 13.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 54POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
Connector Socket 60 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CB RELAY HR 1 FORM A 12V datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 150MA 3CP datasheet.pdf