SSI Technologies Inc P51-50-S-N-I12-5V
P51-50-S-N-I12-5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-50-S-N-I12-5V
Brief Description
SENSOR 50PSIS 1.2 UNF 5V 12"
Datasheet Download
P51-50-S-N-I12-5V.pdf
Availability of P51-50-S-N-I12-5V
QUANTITY
P51-50-S-N-I12-5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-50-S-N-I12-5V
Internal Part NumberEIS-P51-50-S-N-I12-5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure50 PSI (344.74 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-50-S-N-I12-5V
Related LinksP51-50-S, P51-50-S-N-I12-5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-50-S-N-I12-5V Details Description
Related parts for P51-50-S-N-I12-5V
IC PLD 10MC 15NS 24DIP datasheet.pdf
JUMPER-H2728TR/C2065S/H2728TR12" datasheet.pdf
REG SW 11.85-22V 6A SMD datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 2-INP SOT-23-5 datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 165MA 2.2 OHM TH datasheet.pdf
30 AU DUAL QKE II LOW PR-O datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 6.3V JB 0201 datasheet.pdf