SSI Technologies Inc P51-50-S-N-I36-4.5OV
P51-50-S-N-I36-4.5OV picture photo
Mfg. Part Number
P51-50-S-N-I36-4.5OV
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 50PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-50-S-N-I36-4.5OV.pdf
Availability of P51-50-S-N-I36-4.5OV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-50-S-N-I36-4.5OV Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-50-S-N-I36-4.5OV
Internal Part NumberEIS-P51-50-S-N-I36-4.5OV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure50 PSI (344.74 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-50-S-N-I36-4.5OV
Related LinksP51-50-S-N, P51-50-S-N-I36-4.5OV Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-50-S-N-I36-4.5OV Details Description
Related parts for P51-50-S-N-I36-4.5OV
RES 9.1M OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 1A 8-SOIC datasheet.pdf
RES 180K OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 72POS .156 GRN datasheet.pdf
TXRX SFP+ SMF 10/1GBD datasheet.pdf
CAP CER 18PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 10.16MM datasheet.pdf
RES 6.73 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 4 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 60POS DR LOW P datasheet.pdf