SSI Technologies Inc P51-50-S-N-I36-5V
P51-50-S-N-I36-5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-50-S-N-I36-5V
Brief Description
SENSOR 50PSIS 1.2 UNF 5V 36"
Datasheet Download
P51-50-S-N-I36-5V.pdf
Availability of P51-50-S-N-I36-5V
QUANTITY
P51-50-S-N-I36-5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-50-S-N-I36-5V
Internal Part NumberEIS-P51-50-S-N-I36-5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure50 PSI (344.74 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-50-S-N-I36-5V
Related LinksP51-50-S, P51-50-S-N-I36-5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-50-S-N-I36-5V Details Description
Related parts for P51-50-S-N-I36-5V
IC SUPERVISOR MPU 16-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 8PIN KEY B W/END CAP datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
AIR CONDITIONER 7500BTU SIDE MT datasheet.pdf
RES SMD 3.01KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 15V 2915 datasheet.pdf
RES 121 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
NGR MON 120V NL EXT RF GF 0.1-5S datasheet.pdf