SSI Technologies Inc P51-50-S-N-M12-20MA
P51-50-S-N-M12-20MA picture photo
Mfg. Part Number
P51-50-S-N-M12-20MA
Brief Description
SENSOR 50PSIS 1.2 UNF 4-20 MA
Datasheet Download
P51-50-S-N-M12-20MA.pdf
Availability of P51-50-S-N-M12-20MA
QUANTITY
P51-50-S-N-M12-20MA Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-50-S-N-M12-20MA
Internal Part NumberEIS-P51-50-S-N-M12-20MA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure50 PSI (344.74 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±1%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-50-S-N-M12-20MA
Related LinksP51-50-S-, P51-50-S-N-M12-20MA Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-50-S-N-M12-20MA Details Description
Related parts for P51-50-S-N-M12-20MA
DIODE ARRAY GP 300V 10A TO220FN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 28VOUT 50W datasheet.pdf
CONN HDR 47POS 0.100 T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 80A TO263-3 datasheet.pdf