SSI Technologies Inc P51-50-S-N-MD-4.5OV
P51-50-S-N-MD-4.5OV picture photo
Mfg. Part Number
P51-50-S-N-MD-4.5OV
Brief Description
SENSOR 50PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-50-S-N-MD-4.5OV.pdf
Availability of P51-50-S-N-MD-4.5OV
QUANTITY
P51-50-S-N-MD-4.5OV Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-50-S-N-MD-4.5OV
Internal Part NumberEIS-P51-50-S-N-MD-4.5OV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure50 PSI (344.74 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply5V
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-50-S-N-MD-4.5OV
Related LinksP51-50-S-, P51-50-S-N-MD-4.5OV Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-50-S-N-MD-4.5OV Details Description
Related parts for P51-50-S-N-MD-4.5OV
CONN HEADER 6POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
IC TX 429-439MHZ ASK/FSK 8TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS 30AWG 24IN datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf