SSI Technologies Inc P51-500-A-C-I12-4.5OVP-000-000
P51-500-A-C-I12-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-500-A-C-I12-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 500PSI M12-1.5 6G .5-4.5V
Datasheet Download
P51-500-A-C-I12-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-500-A-C-I12-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-500-A-C-I12-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-500-A-C-I12-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-500-A-C-I12-4.5OVP-000-000
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - M12 x 1.5
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-500-A-C-I12-4.5OVP-000-000
P51-500-A-C-I12-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-500-A-C-I12-4.5OVP-000-000
RES ARRAY 4 RES 33 OHM 5SSIP datasheet.pdf
IC DDR SDRAM 512MBIT 6NS 66TSOP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A TO263-5 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 75A WAFER datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
MIC COND ANALOG OMNI -44DB datasheet.pdf
DIODE ARRAY 80V 100MA SSSMINI3 datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 760VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 4POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf