SSI Technologies Inc P51-500-A-N-D-20MA
P51-500-A-N-D-20MA picture photo
Mfg. Part Number
P51-500-A-N-D-20MA
Brief Description
SENSOR 500PSI 1.2-20UNF-2A 20MA
Datasheet Download
P51-500-A-N-D-20MA.pdf
Availability of P51-500-A-N-D-20MA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-500-A-N-D-20MA Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-500-A-N-D-20MA
Internal Part NumberEIS-P51-500-A-N-D-20MA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-500-A-N-D-20MA
Related LinksP51-500-A, P51-500-A-N-D-20MA Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-500-A-N-D-20MA Details Description
Related parts for P51-500-A-N-D-20MA
CONN WIRE ENTRY SEAL KIT SZ17-16 datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DEMODULATOR DUAL 48-HVQFN datasheet.pdf
V-LOCK MOD W/SWITCH SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 324 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf