Vishay/Dale RER70F2371RC02
RER70F2371RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER70F2371RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 2.37K OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70F2371RC02.pdf
Availability of RER70F2371RC02
QUANTITY
RER70F2371RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70F2371RC02
Internal Part NumberEIS-RER70F2371RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.37k
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70F2371RC02
Related LinksRER70F2, RER70F2371RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70F2371RC02 Details Description
Related parts for RER70F2371RC02
IC TXRX RS485 PREC DELAY 8-SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 960 I/O 1513FCBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
FUSE MOD 175A 700V BLADE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 280MA 980 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 3A 35 MOHM TH datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IGBT 650V 80A 267W TO-247 datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 12V 30MM CHASSIS datasheet.pdf