SSI Technologies Inc P51-500-A-N-I36-5V
P51-500-A-N-I36-5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-500-A-N-I36-5V
Brief Description
SENS 500PSI 22MM 1.2-20UNF-2A 5V
Datasheet Download
P51-500-A-N-I36-5V.pdf
Availability of P51-500-A-N-I36-5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-500-A-N-I36-5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-500-A-N-I36-5V
Internal Part NumberEIS-P51-500-A-N-I36-5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-500-A-N-I36-5V
Related LinksP51-500-A, P51-500-A-N-I36-5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-500-A-N-I36-5V Details Description
Related parts for P51-500-A-N-I36-5V
SENSOR TEMP RATIOMETRIC TO92-3 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
SCR SENS 200V 0.8A SMT datasheet.pdf
Connector Header 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20 UNF 4-20MA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 2.5MM datasheet.pdf